Sıkça Sorulan Sorular

Genel
Notedu nedir?

Notedu, isteyen öğrencilerin tuttukları ders notlarını satışa sundukları, isteyen diğer öğrencilerin ise bunları satın aldıkları bir pazaryeridir. Notedu sadece bir pazaryeri olarak kalmayarak öğrencilerin sürekli olarak ziyaret edeceği bir başvuru ve iletişim platformu olmayı amaçlamaktadır.

Notedu resmi yayınları nelerdir?

Notedu’ya ait resmi yayın ve sosyal medya sayfaları aşağıda olduğu gibidir. Bunların dışındaki yayın ve sayfalar ile ilişkimiz bulunmamaktadır.

 • Blog: blog.notedu.com
 • Facebook: facebook.com/notedu
 • Twitter: twitter.com/noteducom
 • Instagram: instagram.com/noteducom

Bazı konularda problem yaşıyorum kiminle iletişim kuracağım?

Bizimle istediğiniz zaman info[at]notedu.com’dan veya iletişim sayfamızdan direk irtibata geçebilirsiniz.

Kayıt ve Üyelik
Kayıt olurken kullanıcı adı belirtmek zorunlu mu?

Siteye kayıtta bir kullanıcı adı seçmek gerekmektedir. Bu kullanıcı adını seçerken isminizi belli edecek şekilde olmaması güvenlik açısından önemlidir. Site içerisinde gerçek isminiz hiç bir zaman yayınlanmaz. Sadece seçeceğiniz kullanıcı adıyla işlem yaparsınız.

Facebook ile kayıt

Facebook ile kayıt olurken sadece temel profil bilgileriniz ve email adresiniz talep edilmektedir. Bunun dışında herhangi bir bilgi veya yetki alınmamaktadır. Özellikle sayfanızda direk olarak paylaşım yapma yetkisi talep etmiyoruz. Dolayısıyla Facebook ile kayıt olarak daha hızlı bir erişim sağlayabilirsiniz. Facebook ile kayıt olduktan sonra not satmadan veya almadan önce kullanıcı adının kendiniz tarafından girilmesi gerekmektedir.

Not Yükleme ve Satma
Ders notlarımı nasıl satabilirim?

Siteye kayıt olduktan sonra sayfaların üst tarafında bulunan ‘Not Yükle’ butonuna tıklayarak ders notlarınızı sisteme yükleyebilirsin. Daha sonra ders notuna ait bilgileri doldurup ücretini belirledikten sonra onaylayarak satışa sunabilirsiniz.

Hangi tür ders notlarını satabilirim?

Ders notları yüklerken en çok dikkat edilmesi gereken husus sadece kendine ait ders notlarını sisteme yüklemektir. Kitap sayfaları, başka kişilere ait ders notları, ders öğretmeninin verdiği sunum ve notların satışa sunulması hem site kurallarına hem de ilgili kanunlara aykırıdır.

Ders notlarımı hangi dosya formatında yükleyebilirim?

Sisteme ders notlarınızı en çok kullanılan resim formatları olan JPEG, GIF veya PNG formatlarında yükleyebilirsiniz. Çok yakında PDF, DOC ve PPT formatlarını da destekleyeceğiz.

Ders notlarını en iyi şekilde hazırlamak için kullanabileceğiniz uygulamaları öğrenmek için blog yazımızı okuyun.

Ders notlarımı yüklerken nelere dikkat etmeliyim?

Ders notlarınızı yüklerken en çok dikkat etmeniz gerekenleri bir kaç madde ile sıraladık:

 • Yüklenen resimlerdeki yazılar okunaklı olmalı.
 • Yüklenen resimler dikey sayfa yapısında mümkün olduğunca A4 ölçülerine yakın olmalı.
 • Yüklenen ders notlarında kişisel bilgiler, reklam veya telif hakkı olan içerikler, iletişim bilgileri yer almamalı.
 • Girilen not bilgileri doğru olmalı. Açıklama metnine not ile ilgili tüm ayrıntılar girilmeli. İletişim veya kişisel bilgiler yer almamalı.
 • Sayfaların sırası doğru şekilde olmalı. Sıralama yüklendikten sonra ‘Not Önizleme’ sayfasında sürükle & bırak ile yapılabilir.
 • Not sayfalarının resimlerinde notun etrafında alakasız kısımlar varsa çeşitli resim derleme uygulamaları ile kırpılarak (crop) yüklenmeli.
 • Yüklenen notlar toplam sayfa sayısı en az iki olmalı. Tavsiye edilen en az 10 sayga olmasıdır.

Notlarımı ne kadardan satmalıyım?

Notedu’da amacımız basım masraflarından da arındırılmış ders notlarını en uygun fiyatlardan mümkün olduğunca çok öğrenciye ulaştırmak. Bu nedenle fiyatlandırma da bunu dikkate alarak uygun fiyattan çok kişiye ulaştırmak amaçlandırmalıdır.

Notlarımın satışından ne kadar kazanacağım?

Notlarınızın her satışından belirlediğiniz fiyat üzerinden %25-%80 arası net gelir elde edersiniz. Daha detaylı bilgi için Fiyatlandırma Ve Promosyon Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Notlarımın satışından kazandığım ücretleri nasıl alacağım?

Notedu'da her Çarşamba o hafta kazandığınız ücretler hiç bir EFT/Havale kesintisi olmadan hesabınıza aktarılır. Kazandığınız ücretlerin sıkıntısız olarak size ulaşabilmesi için banka bilgilerinizin doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

Notlarımı satmaktan vazgeçtim. Ne yapabilirim?

Notlarınızı hesabım sayfasına giderek kaldırabilirsiniz. Fakat daha önceden satılan notlar satın alanların hesaplarında görünmeye devam edecek fakat aramalarda çıkmayacaktır.

Not Satın Alma
Satın aldığım ders notlarına nereden ulaşabilirim?

Satın aldığınız notlara Hesabım sayfasınızda Notlarım bölümünün altında ‘Aldıklarım’ sekmesi altından ulaşabilirsiniz.

Satın aldığım ders notlarını indirebilir miyim?

Satın alınan ders notları sadece çevrimiçi (online)okuma içindir. O yüzden ders notları indirilemez. İndirilmesi site kurallarına aykırıdır. Pek yakında çıkacak mobil uygulamalarımız üzerinden çevrimdışı (offline) okumada da yapılabilecektir.

Satın aldığım ders notlarını arkadaşlarımla paylaşabilir miyim?

Site satın aldığınız ders notları sadece kişisel kullanım içindir. Ders notları telif hakları olan bir ürün olduğu için sahibinden habersiz çoğaltılması, dağıtılması ve satılması yasaktır.

Yorum ve Puanlama
Neden puanlama yapmalıyım?

Puanlama özellikle diğer kullanıcılar ve satıcılar açısından çok önemlidir. Verdiğiniz puanlar ile diğer kullanıcılar ilgili notun kalitesi ve içeriği hakkında bilgi sahibi olacaktır. Aynı zamanda yaptığınız yorumlar ise satıcıyı hem teşvik edecek hem de eğer yapması gereken bir iyileştirme varsa o yönde çalışmasını sağlayacaktır.

Bir notu satın aldım nasıl yorum ve puan bırakabilirim?

Ders notu satın almanızdan 1 gün sonradan itibaren Hesabınızdan ilgili nota yorum bırakma bağlantısına tıklayarak veya posta kutunuza gelen eposta üzerinden ilgili sayfaya giderek yorum ve puan verebilirsiniz?

Not satın aldım ama hemen yorum yapamıyorum. Neden?

Satın alınan notun incelenmesi ve değerlendirilmesi için not satın aldıktan sonra 1 gün içerisinde satın aldığınız ders notuna yorum ve puanlama bırakabilirsiniz.